SİPARİŞ HATTI /444 55 07
blog banner
10 maddede pH nedir?
pH Nedir? İyi Bir pH Dengesinin Vücudumuza Katkıları Nelerdir?

İçtiğimiz sudan kozmetik ve temizlik ürünlerinin içeriğine kadar sürekli dile getirilen pH (potansiyel hidrojen) tam olarak nedir hiç düşündünüz mü? Ya da yüksek ya da düşük pH değerlerinin vücudumuza etkilerini… İşte size dev hizmet merak ettiğiniz soruların tüm cevapları yazımızda.

pH Nedir?

Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH denir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılır. pH cetveli 0-14 arasıdır. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Organlarımızın pH dereceleri küçük farklılıklar gösterse de bedenimiz için ideal ortam hafif alkali olandır. Kanı doğru bir pH derecesinde tutmak bedenimizin en önemli görevidir. Çünkü ufak sapmaların bile sağlığımız üzerinde büyük etkileri olur.

Modern yaşamda sürekli asit oluşturan etkilere maruz kalırız. Metabolizmanın kendi sağladığı asit miktarını çevremizdeki kirlilik ve kimyasallar da bedenimizde asit oluşumunu artırır. Kanın pH derecesini sağlıklı tutmak için yani 7.35 – 7.45 arasında tutmak için bedenimiz çeşitli yöntemlere başvurur.

Bakalım bu yöntemler neler?
Peki, doğru pH için siz ne yapabilirsiniz?

Özetle bedeninizin kendini iyileştirebileceği bir ortam yaratmak için alkali su ve sağlıklı besinleri hayatınıza alın.