10 maddede pH nedir?

pH Nedir? İyi Bir pH Dengesinin Vücudumuza Katkıları Nelerdir?

İçtiğimiz sudan kozmetik ve temizlik ürünlerinin içeriğine kadar sürekli dile getirilen pH (potansiyel hidrojen) tam olarak nedir hiç düşündünüz mü? Ya da yüksek ya da düşük pH değerlerinin vücudumuza etkilerini… İşte size dev hizmet merak ettiğiniz soruların tüm cevapları yazımızda.

pH Nedir?

Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH denir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılır. pH cetveli 0-14 arasıdır. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.

Organlarımızın pH dereceleri küçük farklılıklar gösterse de bedenimiz için ideal ortam hafif alkali olandır. Kanı doğru bir pH derecesinde tutmak bedenimizin en önemli görevidir. Çünkü ufak sapmaların bile sağlığımız üzerinde büyük etkileri olur.

Modern yaşamda sürekli asit oluşturan etkilere maruz kalırız. Metabolizmanın kendi sağladığı asit miktarını çevremizdeki kirlilik ve kimyasallar da bedenimizde asit oluşumunu artırır. Kanın pH derecesini sağlıklı tutmak için yani 7.35 – 7.45 arasında tutmak için bedenimiz çeşitli yöntemlere başvurur.

Bakalım bu yöntemler neler?

  • Kemikler, kalsiyum gibi alkali minerallerin kana karışmasını sağlayarak yüksek proteinin neden olduğu asitli atıkları dengelemeye çalışır. Asitli atıklar böbreklerimiz ve idrar yoluyla bedenden atılırlar.
  • Akciğerlerimiz nefes yoluyla alkali olan oksijeni alıp asit olan karbondioksiti verir. Bedenimiz asit artışını oksijen azlığı olarak algılar. Örneğin yoğun egzersiz yaptığımızda bedenimiz, dokularda oluşan laktik asit birikimini dengeleyip pH derecesini korumak için nefes alışımızı hızlandırır ve yüksek oksijen girdisi sağlar. Nefes alışımız aşırı asit oluşturan bir yemek yediğimizde de hızlanır.  
  • Asit birikimi hastalanmayı kolaylaştırır. Candida gibi mantarlar düşük pH derecesinde ürer. Egzama ve sedef hastalığı gibi iltihaplı hastalıklar da asitli ortamları sever. Habis kanser hücreleri de anaerobik yani oksijensiz ortamlarda türer. Bu gibi durumlarda vücut çeşitli salgılar ile alkali dengesini korumaya çalışır.

Peki, doğru pH için siz ne yapabilirsiniz?

  • Asit ortamını dengelemek için yaşamınızda %75 oranında alkali içeren yiyecekler ve alkali ortamı destekleyen etkinlikler ekleyin. Böylece daha kolay sakinleşebildiğinizi; duygularınızdaki ani iniş çıkışların dengelendiğini göreceksiniz. 
  • Alkali su tüketerek ağrılarınız ve diğer sağlık sorunlarınızın yok olmaya başladığını fark edeceksiniz. 

Özetle bedeninizin kendini iyileştirebileceği bir ortam yaratmak için alkali su ve sağlıklı besinleri hayatınıza alın.